International Representation
Great Britain
1983 Steve Lombard – World Championships, Tunisia
1992 Karen Lombard – Ladies World Championships, Switzerland
1992 Karen Lombard – North Sea Championships, Botley Park
1995 Karen Lombard – North Sea Championships, Germany
England
???? Dave Stubbs v Scotland, Norwich
2001 Dave Stubbs – Home Nations, Edinburgh
2003 Dave Stubbs – Home Nations, Cardiff
2005 Dave Stubbs – Home Nations, Luton
2013 Dani Soriano, David Franco-Cruz – Home Nations, Edinburgh
2015 David Franco-Cruz, Dave Plumhoff – Home Nations, Cardiff
2016 David Franco-Cruz, Oscar Panadero-Gimeno, Steve Daykin, Dave Plumhoff – Home Nations, Edinburgh
2017 David Franco-Cruz, Marc Franco-Llado – Home Nations, Hayling Island
2019 Steve Daykin – Home Nations, Cardiff
National Titles
Mens Triples
2016 (EPA) Winners Dave Plumhoff, (Ross Jones, Sam Blakey, Dean Seville)
Champion of Champions Doubles
2010 (EPA) Runners-up Richard Greeves, Dave Stubbs
2014 (EPA) Winners David Franco-Cruz, Dave Stubbs
2016 (EPA) Winners David Franco-Cruz, Dave Plumhoff
Doubles
1983 (BPA) Winners Steve Lombard, Kevin Burke
Ladies Doubles
2016 (EPA) Runners-up Paula Fauvel, (Christine Peat)
Ladies Triples Champions
1993 (BPA) Winners Karen Lombard (Sue Hale, Leesa Rhodes)
1995 (BPA) Winners Karen Lombard (Vanessa Webb, Leesa Rhodes)
Junior Triples
1987 (BPA) Winners Adam Le Peuple (Leesa Godwin, ?)
International Women’s Day Doubles
2019 (PE) Winners Hassi Leverett, (Karen Lombard)
2022 (PE) Runners-up Hassi Leverett, (Karen Lombard)
International Women’s Day Champion of Champions Doubles
2022 (PE) Runners-up Hassi Leverett, (Karen Lombard)
Champion of Champions Precision Shooting
2016 (EPA) Runner-up Oscar Panadero Gimeno
Veterans Triples
2017 (EPA) Runners-up Dave Stubbs, Richard Greeves, (Stone Williams, Martin Hughes)
2019 (PE) Runners-up Hassi Leverett, (Graham Elcome, Duncan Brown)
EPA Junior Precision Shooting
2017 (EPA) Winner Marc Franco-Llado
2018 (PE) Winner Marc Franco-Llado
2019 (PE) Runner-up Marc Franco-Llado
Southern Counties Petanque Association Committee
President
1992 – 1994 Glenn Floyd
2015 – 2016 Steve Love
2017 – 2019 Glenn Floyd
2020 – 2023 Steve Lombard
Vice-President
1984 -1986 June Lombard
1993 – 1995 Steve Lombard
1996 Glenn Floyd
2009 – 2014 Steve Love
2015 – 2016 Chris Barron
2023 – Dave Kilshaw
Secretary
1986 – 1987 Teresa James
Treasurer
2011 – 2014 Sue Sandy
League Fixtures Secretary
1983 – 1984 Ron Luxton
1985 – 2023 Dave Stubbs
Membership Secretary
2001 – 2008 Steve Love
2009 – 2010 Sue Sandy
2011 – 2019 Mari Gravell
2020 – 2021 Paul Leverett
2022 – 2023 Carrie Litchfield
Regional Coach
1988 – 1989 Glenn Floyd
Youth Development Officer
1999 – 2001 Alison Deacon
Junior Coach
1995 – 1997 June Lombard
2001 Alison Deacon
2016 Chris Barron
Public Relations Officer
1985 – 1989 Alison Stubbs
1993 Bob Thomas
Promotions Officer
2016 Glenn Floyd
2018 – 2019 Hassi Leverett & Steve Lombard
2020 Hassi Leverett
Umpire
2000 – 2001 Nigel Deacon
Club and Regional Competitions
PDF archive
Prior to 2019 Dave Stubbs compiled and maintained Roll of Honour details on a Flash-based website. When the current website was introduced this information was archived in the form of screenshots in pdf documents.